A máme zde další článek ve kterém budu pojednávat ze svého pohledu jako fotografa, a taky podle toho co jsem se kde dočetl o tom jak by se na modelingové fotografie měla připravit modelka, fotograf, na co si dát pozor během focení, čeho se vyvarovat nebo co například nezapomenout udělat.

Rady pro modelku

Akné

 1. rada, zásadně nevymačkávat nehty, pokud se akné chceme zbavit poté propíchnout jehlou a pak lehce zmáčknout
 2. rada, pokud se chcete vyhnout první radě poté je dobré použít kolektor, přes něj pak makeup a na závěr pudr.

Vyhnout se soláriu – alespoň týden před focením nechodit do solária, i když to normálně není vidět, tak pak při focení způsobuje červenou pleť.

Další věcí, kterou je dobré vynechat jsou minerálky, je velmi dobré pít jen stolní vody (vyhladí se a vypne se po nich pleť) další věcí kterou je dobré dodržet je 8 hodinový spánek před focením, nedostatek spánku se může projevit buď v okolí očí a také ovlivňuje Vaši citlivost na bleskové světlo.

Před focením si umýt vlasy, i když zde se osobně přikláním k mytí 1 den před focením, vlasy jsou poté pevnější a lépe drží tvar.

Další věcí poté co jste nalíčená je normální že se budete chtít napít nicméně nedávno jsem si uvědomil jednoduchý trik, který Vám hodně usnadní komplikaci pitného režimu a makeupu, stačí použít brčko.

Rady pro fotografy

Vizáž

Nejlepší je použít služby, které nám nabídne vizážistka, ale pokud jste začátečníci, tak se dá začít i s tím že se modelka nalíčí sama.

Já osobně například na první focení s modelkou vizážistku nezvu, v případě že by s modelkou spolupráce „neklapala“ není taková škoda na makeupu a hlavně na vašich financích.


 

Můžeme se také setkat s názorem že je dobré mít za fotografem velké zrcadlo, proto aby se modelka měla podle čeho koordinovat a aby mohla zcela správně zaujmout fotografem vyžadovanou podobu. Osobně si ale myslím že toto doporučení je hloupost modelka před zrcadlem poté není zcela soustředění a upřímně i ve svém osobním provizorním ateliéru se pak dokáže daleko lépe soustředit a neusíná tolik během pózování a je energičtější.

Způsoby jak pracovat s modelkou

 • Vychovávací – seřvat hned na začátek
  NEFUNGUJE, křečovitý úsměv, který tím dostanete nikdy kvalitní fotku neudělá
 • Metoda šoku – začít od nahé postavy a postupně modelku oblékat
  NEFUNGUJE, většinou tím modelku na začátek jen vystrašíte a není před objektivem uvolněná
 • Přátelský – začít několika modelingovými fotografiemi, klidně i v tom v čem modelka přišla, pochvalte ji, a poté teprve pozvolna přejděte na další složitější scény a případné svlékání, modelka pokud netlačíte na pilu, bude před objektivem poté daleko více uvolněná.

POZOR NA AKTY – u těch v žádném případě netlačit na pilu, pokud modelka řekne NE tak to jako ne berte, původně dobrá spolupráce by poté mohla během několika málo minut zmizet. Navíc ne každá dívka musí být hned před objektivem svléknutá, pánové.

Fotograf by měl mít stejně jako modelka také předem jasno v hlavě jak mají výsledné fotky vypadat, je dobré s modelkou zajít před focením například do kavárny nad kávu a probrat podrobnosti k focení, od stylu fotografie, po oblečení.

Focení v exteriéru

Pokud se chystáme fotit v exteriéru, tak je dobré si s sebou vzít co nejvíce různých druhů šatů a hlavně I PŘÍSLUŠNÝCH BOT k nim. Na focení bych vždy doporučil brát si s sebou:

 • společenské šaty
 • sportovní šaty
 • normální oblečení, rifle tričko, košile apod.
 • spodní prádlo (nejlepší nějaké luxusnější značky pokud jsou k dispozici)

Pro fotografy: pokud fotíte v exteriéru, ale možné použít i v interiéru je dobré použít přeexpozici +1 z toho důvodu že pleť je pak více napnutá a také proto že se pleť „vyhladí“

Postup na první focení

 1. modelka má většinou strach pochvalte jí, a ano má větší strach než vy 😉
 2. znovu se ujistit že modelka i vy má představu o tom jak má výsledek vypadat
 3. zapnout hudbu
  můžete volit buď svou nějakou rychlejší aby modelka neusnula a nebo jako například já nechte modelku ať využije internet a sama si najde hudbu která se jí líbí a se kterou se ztotožňuje.
 4. začít s focením, střídat pohledy modelky, začít s nepřímým pohledem ze strany poté přejít na pohled do objektivu

Focení booku

Fotíte li book pro modelku, tak by se mělo jednat o 12 fotografií které by se měli skládat určitě z

 • přírodního portrétu, 2-3 fotografie
 • normálního portrétu, 2-3 fotografie
 • extravagantních fotografií (kostýmy, akty, divočina)

Tak a jsme na konci tohoto článku, na závěr bych už chtěl dodat že je to pouze z pohledu mě jako osoby, případně jsem sem některé části zahrnul po konzultaci s modelkami, nicméně tento článek má být jenom jakýsi „odrazový můstek“ pro začínající fotografy, případně pro začínající modelky. Nejsou to ale „železná“ pravidla, já sám jich hromadu při svých foceních zapomínám dodržovat také. Což řeším také také tím, že před focením si tento článek přečtu a až poté se vrhám do práce.

 

 

Doporučené příspěvky

Zanechat úžasný komentář

Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna